Home » ISLANDIA » Muzyka islandzka bez Björk

Muzyka islandzka bez Björk

Iceland Airwaves niestety się skończyło. Strasznie mi przeszkadza ta cisza na ulicach, bo uszy przyzwyczaiły się do dobrej muzyki, dobiegającej z każdego miejsca Reykjaviku. Pisanie o poszczególnych koncertach zostawiam specjalistom (muzykaislandzka.pl!), ale w moim mieszkaniu musi być chociaż jedna impreza z Youtube!

Artystów, na koncerty których chciałam pójść było tak dużo, że czasami z bólem musiałam z czegoś rezygnować. Islandczycy są wyjątkowo płodnym muzycznie narodem (ok. 70% z nich gra na jakimś intrumencie!). W tym roku nie występowali Sigur Rós i Björk, chociaż większość osób to właśnie z nimi kojarzy hasło “muzyka islandzka”. Ostatnio może jeszcze Ólafur Arnalds i Of Monsters and Man. Jeśli znasz  wykonawców, których wymieniłam do tej pory, pozwól, że przedstawię resztę towarzystwa.

Sin Fang

Mam ogromną słabość do tego pana. Za tatuaże, okładki płyt, a szczególnie za tę piosenkę, która przypomina mi czasy liceum. W teledysku wykorzystano nagrania z wycieczki szkolnej wokalisty. Tak bawią się Islandczycy.

Sóley 

Koleżanka z zespołu pana powyżej. Uwielbiam tę piosenkę, a prawdziwy jej smaczek to dla mnie sposób, w jaki wokalistka wymawia słowo “smashed”.

Retro Stefson 

Pierwsze określenie, jakie przychodzi mi do głowy to “wesoła młodzież”. Wczoraj wystukali ten rytm ołówkiem na szkolnej ławce, a dzisiaj wyrywają cię na to (skutecznie) na koncercie.

Sisy Ey

Ten singiel podobno podbija Europę, ale w Polsce chyba o nim nie słychać. Następnym razem, kiedy ktoś zapyta “co teraz””, daj się ponieść siostrzyczkom.

Agent Fresco

Jedna z bardziej wzruszających piosenek, jakie w życiu usłyszałam. Wokalista napisał ją po śmierci swojego taty.

Gus Gus 

To zespół, który trzeba zobaczyć na żywo! Totalne wariactwo na koncertach.

Samaris 

Gdyby ktoś mnie zapytał o najbardziej islandzką piosenkę, puściłabym  mu “Gó?a tungl”. Blondynka śpiewa jeszcze w zespole Pascal Pinion, który również polecam.

For a minor reflection

Moje tegoroczne odkrycie. I ten ocean jako dodatkowy instrument!

Borko

Śmieszny pan z dobrymi tekstami. Tak na marginesie, drewno, które wokalista zbiera w teledysku przypływa na Islandię aż z Rosji! Kiedyś Islandczycy budowali z niego domy, ponieważ nie mieli innych surowców. Czekali więc, aż ocean wyrzuci im kawałek domu.

Hjaltalín 

Wszędzie puszczają ich cover “Halo” Beyonce, który mi się bardzo nie podoba. Polecam całą resztę:

Locerbie 

Młode i zdolne słodziaki. Na koncertach trzeba uważać, gdyż mają oni dość agresywną grupę fanek…

Retroboot

Islandzka muzyka elektroniczna. Bardzo podoba mi się teledysk, kręcony na ulicach Reykjaviku (może dlatego?).

Myrra Rós

Na koniec wokalista bardzo związana z naszym krajem. Niedawno wróciła z trzeciej trasy koncertowej po Polsce. Poniżej klip nakręcony na plaży Rau?asandur. Wokalistka napisała tę piosenkę, inspirując się posążkami Matki Boskiej przy polskich drogach.

Kolejność jest całkiem przypadkowa i bezsensowna. Jejku, ile tego jest! A ja wciąż mogłabym dodawać i dodawać. I pomyśl, ilu jest zdolnych muzyków w kraju, który liczy tylu mieszkańców, co Bydgoszcz.

Ktoś chce przejąć Youtube’a?

9 thoughts on “Muzyka islandzka bez Björk

Leave a Reply

Your email address will not be published.