Wysyłanie listów do Bravo Girl to był ten moment, w którym zrozumiałam, że odbiorca w mediach może zostać nadawcą. Nigdy nie wydrukowali mojego listu, więc postanowiłyśmy z koleżankami stworzyć własne gazety, w których oczywiście wszystkie nasze porady były drukowane (pisane) i rozprowadzałyśmy je na podwórku. Konkurencja była spora, bo na jeden blok przypadały aż trzy gazety. Moja nazywała się bardzo oryginalnie – “Karina” – z czego śmiałam się po latach dopóki nie założyłam bloga z imieniem w tytule. Marzyłam o tym, aby kiedyś pracować w redakcji Bravo i odpowiadać na pytania nastolatek. Miałam nadzieję, że ktoś będzie mi zadawał ważne życiowe pytania, ale chyba muszę zmienić profil bloga, aby to nastąpiło. Często natomiast dostaję pytania o Islandię (szok, nie?) i jeśli jedno z nich powtarza się dosyć często (“Czy znajdę męża na Islandii?” było najbliżej tych życiowych, ale niestety pojawiło się tylko raz), to odpowiadam tutaj. Nie chcę, abyście się czuli jak wszystkie małe dziewczynki, którym nikt nie odpowiada na listy. W tym poście odpowiem Wam na pytanie o pracę na islandzkiej farmie.
Co to jest farma?
Praca na farmie kojarzy się z gospodarstwem, ale tego określenia używa się też do prac w hotelu czy restauracji na terenie farmy. Czasami gospodarstwo na farmie już nie funkcjonuje (lub w małym stopniu), a jej właściciele przestawili się na działalność turystyczną. Tego określenia “farma” używa się tak powszechnie, że niektórzy wyobrażają sobie, że przylecą na Islandię i będę wypasać owce. Każde miejsce jest inne i różne obowiązki czekają pracowników, ale większość osób pracujących na farmie zajmuje się czymś z działu usług hotelarsko-gastronomicznych.
Jak zdobyć pracę na farmie?
Praca na farmie to dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy nie mają żadnych kontaktów na Islandii i chcą się tam przeprowadzić lub pomieszkać dłuższy czas. Pisałam o tym w poście o przeprowadzce na wyspę, że koszty są wysokie, bo trzeba mieć zaliczkę na mieszkanie i pieniądze na utrzymanie się zanim znajdziemy pracę. Islandia należy do strefy Schengen i Polacy mogą legalnie podejmować tam pracę, a do tego potrzebne jest tylko wyrobienie kenitali (islandzki pesel). Praca na farmie ułatwia też te papierkowe sprawy, bo aby aplikować o ten numer trzeba mieć umowę o pracę.
Posadę na farmie bardzo często dostaje się przed przyjazdem, aplikując o nią przez internet. Jest to powszechna praktyka, więc większe szanse na odpowiedź niż z hoteli w Reykjaviku. Farmy to zazwyczaj rodzinne firmy, więc ten mail nie przejdzie przez dział marketingu, tylko trafi bezpośrednio do szefa. Tutaj macie stronę, gdzie zebranych jest sporo farm na Islandii i wiem, że parę osób znalazło fajne miejscówki w taki sposób. Uwaga: to nie jest strona z farmami, które poszukują pracowników. Taka lista nie istnieje. Strona, którą podałam to portal z możliwością rezerwacji noclegu, a ja podaję ją tutaj, żeby ułatwić Wam znalezienie farm, ale kontakty (telefon, adres mailowy) do konkretnej miejscówki musicie znaleźć w internecie (wystarczy poszukać strony czy facebooka, gdzie podane są dane kontaktowe). Można też próbować przez helpx, ale tam będzie większość ofert wolontariatu. Aplikując o tę pracę, pamiętajcie o tym, że nie piszecie do działu marketingu, tylko właściciela rodzinnej firmy. Duże szanse, że zamiast sztywnego CV, lepiej sprawdzi się szczery mail z wyjaśnieniem powodów, dla których chcecie pojechać na Islandię. Można spodziewać się rozmowy na Skype’ie, ale nie bójcie się, Islandczycy mówią płynie po angielsku, więc dogadacie się (przyjmuję, że podstawy angielskiego macie opanowane, jeśli szukacie pracy za granicą).
Praca i płaca
Zarobki na farmie są bardzo dobre i chyba mogę powiedzieć, że najwyższe z tych prac usługowych, których podejmują się zazwyczaj osoby na początku lub sezonowo. W Reykjaviku średnie wynagrodzenie to około 200 tysięcy koron (5,5 tysiąca złotych), a na farmie można zarobić nawet 100 tysięcy więcej (8 tysięcy). Nie tylko zarabia się więcej, ale też mniej się wydaje. W Reykjaviku trzeba wydać połowę swojej pensji na utrzymanie (mieszkanie, wyżywienie). Szczególnie ceny mieszkań są wysokie i lecą w górę z roku na rok. Na farmie macie zapewnione mieszkanie i wyżywienie, a jeśli już za to płacicie to są to bardzo niskie kwoty (np. 20 tysięcy koron, dla porównania pokój w Reykjaviku min. 60 tys.). Mieszkanie w mieście wiążę się też z pokusą wydawania pieniędzy – sklepy, bary restauracje. Bardzo często z farmy do najbliższego sklepu jest za daleko, aby dostać się tam na nogach, a nawet jeśli już zawędrujemy do najbliższej miejscowości, znajdziemy tam tylko jakiś sklep spożywczy i basen, a ciężko przepuścić w takich miejscach fortunę. Druga rzecz, która powstrzymuje nas od wydawania pieniędzy jest brak czasu. Zarobki są wysokie również dlatego, że pracy jest dużo. Na farmie nie obowiązuje 8 godzinny tryb pracy czy wolne weekendy. Bardzo często też jedna osoba wykonuje kilka prac: sprząta, gotuje, kelneruje i przyjmuje gości. Wszystko zależy od wielkości farmy, ale najlepiej dopytać się o swoje obowiązki przed przyjazdem.
Mieszkanie
Mieszkanie jest zapewniane przez właścicieli i czasami wygląda to tak, że dostaje się pokój w ich prywatnym domu. W większych hotelach jest osobny dom dla pracowników, więc trzeba być przygotowanym na to, że z kimś się będzie dzieliło przestrzeń życiową. Islandczycy są narodem bardzo rodzinnym, chociaż często są niesłusznie oceniani jako ludzie chłodni czy niemili. Czytałam kilka takich opinii ludzi, którzy byli na Islandii na chwilę i wynika to głównie z tego, że są oni zdystansowani i potrzebują trochę czasu, aby dopuścić kogoś do siebie. Jeśli już dopuszczą, to są bardzo oddani i zostają szczerymi przyjaciółmi. Bardzo dobrze traktują swoich pracowników, bo zazwyczaj są to firmy rodzinne, więc każdy kto w tym uczestniczy jest traktowany jak rodzina. Na pewno są wyjątki, ale osoby, które ja znam zawsze wypowiadały się pozytywie o swoich pracodawcach. Poznałam dziewczynę, której właściciel farmy zorganizował kurs i egzamin na prawo jazdy w podziękowaniu za oddaną pracę. Innym znajomym właściciele farmy pomogli w znalezieniu mieszkania w Reykjaviku. Moja koleżanka, nawet już po zakończeniu pracy na farmie, pożyczała czasami samochód od swoich byłych właścicieli.
Innym pozytywnym aspektem jest fakt, że na farmie wnika się w życie lokalnej społeczności od środka. W Reykjaviku, nawet jeśli mieszkamy z młodym Islandczykiem, nie widzimy ich codziennych rytuałów, obrzędów. Na farmie możemy zobaczyć sytuacje, których już nie doświadczymy nigdzie indziej np. tradycyjny spęd owiec. Nauka języka przychodzi szybciej, bo codziennie osłuchujemy się z ich rozmowami. Islandczycy raczej nie korzystają z couchsurfingu, więc turyści mają bardzo mało okazji, aby zobaczyć ich życie od środka. Farma jest na pewno jedną z lepszych ku temu okazji.
Tu macie post z mojej wizyty na islandzkiej farmie. Jak są jakieś pytania do Bravo, to piszcie śmiało.
Hej dzięki za ciekawy wpis ( próbuje zostawić jakiegoś posta ale u mnie net się tnie dziś). Jestem własnie w trakcie szukania takiej pracy….też jie wiem za bardzo jak się tu do tego zabrać … by szybko coś znaleźć. Niesamowicie zainteresowała mnie Islandia, a aktualnie pracuje w Niemczech gdzie nie jestem szczęśliwa… czy może nie jest to miejsce w jakim chce być. Z chęcią wysłucham rad i czekam na kolejne wpisy.
Tak jak napisałam w poście – wysyłaj CV do wszystkich farm ze podanej strony lub wszystkie, które znajdziesz w Google. Powinni dość szybko odpowiedzieć, bo już do mnie parę osób pisało, że znalazło pracę na farmie. Powodzenia!
Hej
Chciałem zapytać jak znalezć pracę na farmach gospodarskich na Islandii.Czy taki
przelot jest we własnym zakresie.Napisałaś,że to bardziej agroturystyka.Nie wiem czy poradziłbym sobie z gotowaniem.Czy dużo takich prac jest,czy może inne też bywają.Fajnie napisałaś ,pozdrawiam cię serdecznie
Hej szukam pracy za granica jako ze nie utrzymam sie za 1260 zl to bardzo mnie zainteresowal temat. czy taka praca jest na jakis okreslony czas? np.na rok czy 6 miesiecy??
Zazwyczaj na sezon letni, czyli jakieś 6 miesięcy maksymalnie.
Ale świetnie to opisałaś! Akapit o pracy na farmie – jakbyś wyjęła mi z ust 😀 Ja sama pracuję w takim hotelu, przez 17 lat ewoluował on znacznie z 14 do 86 pokoi, a wciąż budują się nowe 🙂 I bardzo cenię sobie pracę na wygwizdowiu, cały zarobek zostaje mi kieszenie, bo nie muszę na nic wydawać 🙂 Chyba, że na jakieś wycieczki. Idealna praca jak dla mnie!
No to cieszę się, że udzielam ludziom odpowiednich informacji. A gdzie dokładnie jesteś, jeśli można spytać?
panidorcia, a nie szukacie kogos? Interesuje mnie praca jako pokojowka, sprzatanie itp. Daj znac na maila lach.joanna@interia.pl
Panidorciu pozdrawiam. Jeżeli zna Pani kogoś, kto prowadzi nabór do pracy to proszę dać znać na maila 🙂
Dzięki wielkie za opis pracy na farmie ?
Jestem właśnie na etapie szukania pracy w tym fachu. Pomimo pracy w wyuczonym zawodzie od kilkunastu lat to jednak dojrzalem do myśli, że najwyższy czas zmienić swoje życie. To taki ostatni dzwonek dla mnie…
Uwielbiam przestrzeń, kontakt z naturą a tego nie daje mi moja praca; w zamian dostaje stresy i nerwowe życie.
Wyda to sie dziwne co niektórym ale zamierzam zrezygnować z etatu. Troche się obawiam ale nie dam rady tak dluzej żyć, jestem zmęczony. ..
Dobra, dobra koniec spowiedzi i do zobaczenia na wyspie
Pozdrawiam ciepło
Mi się to nie wydaje dziwne 🙂 Jeśli czujesz, że to co robisz teraz męczy Cię, nie zastanawiaj się. Powodzenia na Islandii!
Witam!
Jak mozna porozmawiać w celu zatrudnienia sie w tej pracy . Chodzi mi o jakies namiary na firme bądź cokolwiek związane z fermą
Trzeba pisać bezpośrednio do farm, których można wyszukać np. przez stronę podaną we wpisie.
Karol jesteś już na islandii? 🙂 ja się wybieram w czerwcu!
Czy kobieta 58 letnia ma szanse na prace na fermie .Chce przemeblowac swoje życie,a zeby to zrobić trzeba zamknąc jeden rozdział …….
Karol…..Jestes juz na wyspie.prosze daj znac
Znam kilka osób w tym wieku, które przyleciały na wyspę i pracę znalazły. Wszystko zależy od doświadczenia, znajomości języka. Zachęcam wysyłać maile i przekonać się samemu.
Cześć, jaką podjełaś decyzję. Sama się miotam, ponieważ jestem troszeczkę mlodsza. Powodzenia w życiu i pozdrawiam serdecznie.
Trochę nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Czy są jakieś strony specjalne, gdzie można szukać tych farm? Jest jakaś strona zbiorcza, czy trzeba szukać na google?I czy można szukać pracy na takiej farmie bardziej na lata niż sezonowo. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Może głupie pytanie zadałam, ale tyle ostatnio się naczytałam o tych oszukańczych ofertach pracy, że wolę dopytać.
Pozdrawiam
Tzn chodzi mi też o to, czy na stronie, którą podałaś można od tak do nich pisać, że się szuka pracy? Bo jak lukałam na tę stronę, to tam jest cennik pobytu.
Trochę mnie to zmyliło.
Bardzo proszę o odpowiedź. Jestem w sytuacji patowej i muszę znaleźć szybko pracę.
Jest to strona z noclegami, a nie z ofertami pracy. Podałam ją, aby łatwiej było szukać farm po nazwach.
Nie ma takiej strony, a przynajmniej ja jej nie znam. Wystarczy po prostu wyszukać kontakty do konkretnej farmy przez google. To naprawdę nie jest trudne, a takie kontakty łatwo znaleźć. Strona, którą podałam ma być ułatwieniem, gdyż są tam nazwy farmy. Zazwyczaj zatrudniają sezonowo, bo poza sezonem nie ma turystów, więc tej pomocy nie potrzebują. Osoby, które pracują w takich miejscach na stałe zazwyczaj zaczynały jako pracownicy sezonowi, więc proponowałabym najpierw znaleźć farmę, a potem starać się o przedłużenie umowy.
Bardzo dziękuję za informacje 🙂
Strasznie mi przykro. Wysłałam 115 maili do różnych farm i hoteli, i autentycznie z każdego miejsca dostałam odmowę. Jest jeszcze jakaś inna metoda, żeby znaleźć pracę, niż pisać do każdego osobiście?
Przykro mi, ale ja nie znam innego sposobu. Przed chwilą dostałam kolejną wiadomość od osoby, która w taki sposób znalazła pracę. Może trzeba zmienić coś w treści maila, Cv?
Hej. Szukam jakiejkolwiek pracy w Islandii i b.chetnie na wsi . Czy bylabys w stanie mi jakos pomoc ? Zaznacze, ze pracowalem czas temu na polnocy Norwegii, krajobrazy podobne choc tam to byla w porownaniu z tym co publikujesz cywilizacja. Bede wdzieczny za ewentualna pomoc. W ogole komukolwiek. Serdecznie pozdrawiam. mobilephones@o2.pl
Hej, mam już zabierać się za wysyłanie maili, ale mam obawy. Czy fakt, że chciałabym pracować wyłącznie przez lipiec i sierpień nie sprawi, że nie znajdę nic dla siebie?
PS wiem, że najlepiej po prostu spróbować i się przekonać, ale nie chce sobie robić za dużych nadziei 😀
Wie ktoś jakie sa teraz stawki na Islandii mniej więcej na farmach? Dostałam ofertę pracy ( dzieki twoim wskazowkom! ;)) i pytają mnie ile chciałabym zarabiać. Nie chce wyskoczyć z jakąś kwota z kosmosu.
Witajcie 🙂 Przeczytałam ten post jakiś czas temu,zaraz po tym, jak rzuciłam studia, na których tak nie do końca byłam szczęśliwa, a mi takie ” w sumie ok” nigdy nie wystarczało. W każdym razie,postanowiłam coś zrobić ze swoim życiem, i dużym krokiem ku temu, było porozsyłanie ponad 50 wiadomości do ferm. Kilka mi odpisało – pozytywnie, negatywnie, ale bez żadnych konkretów. Dzisiaj, leżąc na łóżku, zobaczyłam, że dzwoni do mnie jakiś obcy numer. Jak się okazało, z Islandii, jak się okazało, osoba z tej wiadomości “bez konkretów”. No i lecę na Islandię w niedzielę najbliższą. Także polecam i pozdrawiam 🙂
Ania, nie wiem w sumie czy odpowiesz, bo już pewnie ostro pracujesz na farmie 🙂 ale napisz coś o tej rozmowie przez telefon. O co Cię pytali, długo trwała ta rozmowa? Też mam zamiar dzisiaj powysyłać maile do farm i pewnie jak im się spodobam to też będą do mnie dzwonić. Z góry wielkie dzięki za odpowiedź 🙂
Droga boska karo 😉 Mam proste, choć może nieco głupie pytanko dotyczące pracy na farmie w Islandii. Do kiedy tam trwa sezon?
Chodzi o to, że uwidziało mi się wyjechać do pracy na Islandię, ale dopiero od września (!). Chciałbym tam wyjechać na dwa-trzy miesiące (czyli: wrzesień, październik i ew. listopad) i najbardziej interesuje mnie właśnie jedna z tych farm, o jakich pisałaś. Pytanie tylko, czy ma sens zawracać głowę ich właścicielom, tzn. czy interesujący mnie okres nie jest już okresem “po”.
Z góry dzięki za odpowiedź,
d.
A czy na Islandii można w jakichś miesiącach mieszkać w namiocie? Czy to raczej odpada?
cześć. Bardzo mnie zainteresował Twój artykół. Bardzo fajnie wszystko opisujesz. Mam do Ciebie jednak pytanie. Czy warto się wybierać na Islandię bez znajomości języka? Ewentualnie ze słabym angielskim
widzę , że w pierwszych miejsiącach nowego roku zainteresowanie wyjazdami spadło, albo post się zakopał 😀 no i jestem Ja ! kochana postanowione, jade na ISlandie, teraz tylko wysztko sobie ogarnę 😀 3majcie za mnie kciuki 🙂
Cześć!
Razem z dziewczyną szukamy teraz farmy na Islandii, wysłaliśmy już dziesiątki maili ale czy masz może jakieś wskazówki gdzie najlepiej wysyłać? Co może nam pomóc?
Bylibyśmy bardzo wdzięczni za porady.
Ściskamy mocno!)
Hej 🙂
Wraz z chłopakiem szukamy pracy w Islandii (głównie na farmie lub w mniejszych hotelach, ale do dużych też wysyłamy mejle asekuracyjnie). Pomimo wysłania mnóstwa mejli dostajemy same odmowy (tylko z jednym pozytywnym przyjęciem się potkaliśmy – ale to praca na krótki okres). Islandia nam przyszła go głowy dopiero kilka dni temu (jest początek lipca). Czy może to już być za późno na szukanie pracy na wakacje (lipiec, sierpień, wrzesień)?
Pozdrawiam
Szukałem właściwie wszędzie od drugiej połowy sierpnia, pilnie zwracając uwagę na całoroczny charakter działania przedsiębiorstwa. Wysłałem blisko 450 maili. Więcej jak połowa wiadomości nie została odczytana, ledwie co dziesiąty adresat dokonał nadludzkiego wysiłku i odpowiedział, bodaj zdaniem, by nadawca nie czuł się jak absolutny śmieć. Przestrzegam przed naiwnym spojrzeniem na łatwość znalezienia tam zajęcia, przed pochopnym pokładaniem nadziei. Jest nie łatwiej, nie trudniej jak gdziekolwiek indziej.
Droga 🙂 Boska Karo
Świetnie się Ciebie czyta, obleciałam bloga, FB i jestem zauroczona, no i zasiadłam do pisania maili może mi się poszczęści. Nie omieszkam się podzielić ewentualną dobrą wieścią. W Islandii byłam w 2016 turystycznie, byłoby przecudnie móc pobyć tam jeszcze raz.
Witam Was Mili Rodacy. Ja też szukam takiej pracy bardzo mi to pasuje ale mam problem nie znam języka no i trochę wcześniej pojawiłem się na naszej planecie mam 62 lata. Obecnie pracuję w UK jestem budowlańcem malarzem jestem zdolny do pracy ale tu jest kiepsko ciasno i brak ciągłości pracy. Na Islandii jest przestrzeń i pewna praca bardzo chciałbym tam się dostać i podjąć pracę . Czy mam jakąś szansę otrzymać pracę bez znajomości języka? Mógłby mi ktoś w tym pomóc będę wdzięczny? zen_rem@op.pl Dzięki Pozdrowionka
Thank you for the report.
King regards,
Lunding Schneider